FacebookTwitterYouTubeDailymotionScribdCalameo
SlideshareIssuuPinterestWhatsAppInstagramTelegram
Chat About Islam Now
Choose your country & click on the link of your language.
Find nearby Islamic centers & GPS location on the map.

Our Islamic Library contains:
Islamic TVs channels LIVE
Islamic Radios LIVE
Multimedia ( Videos )
Multimedia ( Audios )
Listen to Quran
Articles
Morality in Islam
Islam Q & A
Misconceptions
Interactive files & QR codes
The Noble Qur'an
Understanding Islam
Comparative Religions
Islamic topics
Women in Islam
Prophet Muhammad (PBUH)
Qur'an and Modern Science
Children
Answering Atheism
Islamic CDs
Islamic DVDs
Presentations and flashes
Friend sites

Articles' sections



Author:


Go on with your language:
qrcode

Dlaczego muzułmanki noszą zasłonę? Napisane przez Aishę Stacey

Viewed:
385

Dlaczego muzułmanki noszą zasłonę?

W ostatnich latach mały kawałek materiału wywołał spore zamieszanie. Szaliki lub hidżaby , które muzułmanki noszą na głowach, trafiają na pierwsze strony gazet na całym świecie. Hidżab jest zakazany we francuskich szkołach publicznych, a inne kraje europejskie przyjęły lub opracowują podobne przepisy. W Australii prezenter radiowy wywołał zarówno debatę, jak i oburzenie, gdy wezwał do zakazania zasłaniania twarzy (nikabu) w bankach i urzędach pocztowych. Nawet kraje w większości muzułmańskie, takie jak Turcja i Tunezja, zakazują noszenia hidżabu w niektórych budynkach rządowych. Kiedy mały kawałek materiału wywołuje takie kontrowersje i konflikty, czy nie łatwiej byłoby go usunąć? Dlaczego więc w takich okolicznościach muzułmanki noszą chusty?

Istnieje niezliczona ilość powodów, ale prosta, jednozdaniowa odpowiedź brzmi: ponieważ wierzą, że Bóg uczynił to obowiązkiem wierzących kobiet. W Koranie Bóg mówi wierzącym mężczyznom i kobietom, aby spuścili wzrok i ubierali się skromnie. On (Bóg) zwraca się szczególnie do kobiet, gdy prosi je, aby nie pokazywały swoich ozdób, z wyjątkiem tych, które są widoczne, i nie zakrywały ciała zasłonami.  (Koran 24:30-31)

Te wersety Koranu znane są jako wersety o hidżabie i zgodnie z konsensusem uczonych islamskich nakładają obowiązek noszenia hidżabu. W niektórych krajach, takich jak Arabia Saudyjska i Katar, obowiązują zasady ubioru. Od kobiet oczekuje się zakrywania włosów i noszenia luźnej, pełnej długości odzieży na ubraniu. Jednak dla większości muzułmanek na całym świecie zakrywanie lub nie zakrywanie jest wyborem dokonanym w sposób dobrowolny. Bóg wymaga od muzułmanek, aby ubierały się skromnie i nosiły hidżab w miejscach publicznych oraz w obecności mężczyzn, którzy nie są ich bliskimi krewnymi.

Chociaż angielskie słowo szalik i arabskie określenie hidżab stały się wymienne, warto zauważyć, że hidżab to coś więcej niż tylko szalik. Jest to termin obejmujący różnorodne ubrania, w tym szaliki, ale także wiele różnych stylów ubioru z całego świata. Wiele z nich ma konotacje kulturowe, takie jak pakistańskie shalwar khamis czy afgańska burka , ale zawsze, gdy muzułmanka zakrywa „swoje ozdoby”, mówi się, że nosi hidżab.

Dosłowne znaczenie hidżabu oznacza zasłanianie, zakrywanie lub zasłanianie. Islam jest znany jako religia dbająca o spójność społeczności i granice moralne, dlatego hidżab jest sposobem na zapewnienie poszanowania granic moralnych między niespokrewnionymi mężczyznami i kobietami. W tym sensie termin hidżab obejmuje więcej niż tylko szalik i coś więcej niż zasady ubioru. Jest to termin oznaczający skromny ubiór i skromne zachowanie. Na przykład, jeśli muzułmanka nosiłaby szalik, ale jednocześnie używała wulgarnego języka, nie spełniałaby wymogów noszenia hidżabu.

Większość muzułmanek nosi hidżab, aby być posłusznymi Bogu i być postrzeganymi jako kobiety szanowane.  (Koran 33:59)  Jednakże w ciągu ostatnich 30 lat hidżab stał się oznaką świadomości islamskiej. Wiele kobiet postrzega noszenie hidżabu jako oznakę chęci uczestniczenia w odrodzeniu islamu, szczególnie w krajach, w których praktykowanie islamu jest odradzane lub nawet zabronione.

Podczas gdy ci, którzy chcą zakazać hidżabu, nazywają go symbolem represji ze względu na płeć, kobiety, które decydują się na założenie szalika lub noszenie hidżabu w najszerszym znaczeniu tego słowa, robią to poprzez podejmowanie osobistych decyzji i niezależnych wyborów. Traktują to jako prawo, a nie ciężar. Te kobiety nie postrzegają też hidżabu jako przejawu ucisku. Kobiety noszące hidżab często opisują siebie jako „uwolnione” od nierealistycznej kultury mody panującej w społeczeństwie.

Hidżab uwalnia kobiety od myślenia o nich jako o obiektach pożądania o charakterze seksualnym lub od bycia cenionymi ze względu na ich wygląd lub kształt ciała, a nie umysł i intelekt. Nie będąc już niewolnikiem konsumpcjonizmu, hidżab uwalnia kobiety od konieczności dostosowywania się do nierealistycznych stereotypów i obrazów dyktowanych przez media. Kobiety noszące hidżab stwierdziły, że skromne ubieranie się i zakrywanie włosów minimalizuje molestowanie seksualne w miejscu pracy. Aura prywatności, jaką tworzy hidżab, wskazuje na wielką wartość, jaką islam przywiązuje do kobiet.

To prawda, że ​​w niektórych rodzinach i kulturach kobiety są zmuszane do noszenia hidżabu, ale nie jest to normą. Koran wyraźnie stwierdza, że ​​w religii nie ma przymusu (2:256) . Kobiety, które decydują się na noszenie hidżabu, nie podejmują tej decyzji pochopnie. W rzeczywistości wiele kobiet zeznaje, że kiedy zdecydowały się zakrywać, spotkały się z wielką wrogością ze strony swoich muzułmańskich lub niemuzułmańskich rodzin. Na całym świecie zdarzają się liczne przypadki kobiet, które muszą bronić swojego prawa do noszenia hidżabu.

Hidżab może być symbolem pobożności i może być oznaką wielkiej wewnętrznej siły i męstwa. Kobieta nosząca hidżab staje się bardzo widocznym znakiem islamu. Podczas gdy muzułmanie mężczyźni mogą łatwo wtopić się w każde społeczeństwo, muzułmanki często są wystawiane na ryzyko i zmuszane do obrony nie tylko swojej decyzji o ukrywaniu się, ale także swojej religii. Niemniej jednak kobiety noszące hidżab upierają się, że korzyści znacznie przewyższają wszelkie wady wynikające z uprzedzeń mediów lub ogólnej ignorancji.

www.islamic-invitation.com

 
All copyrights©2006 Islamic-Invitation.com
See the Copyrights Fatwa