FacebookTwitterYouTubeDailymotionScribdCalameo
SlideshareIssuuPinterestWhatsAppInstagramTelegram
Chat About Islam Now
Choose your country & click on the link of your language.
Find nearby Islamic centers & GPS location on the map.

Our Islamic Library contains:
Islamic TVs channels LIVE
Islamic Radios LIVE
Multimedia ( Videos )
Multimedia ( Audios )
Listen to Quran
Articles
Morality in Islam
Islam Q & A
Misconceptions
Interactive files & QR codes
The Noble Qur'an
Understanding Islam
Comparative Religions
Islamic topics
Women in Islam
Prophet Muhammad (PBUH)
Qur'an and Modern Science
Children
Answering Atheism
Islamic CDs
Islamic DVDs
Presentations and flashes
Friend sites

Articles' sections



Author:


Go on with your language:
qrcode

ATEIZM ISLAMSKI PUNKT WIDZENIA

Viewed:
300

ATEIZM ISLAMSKI PUNKT WIDZENIA

„Niebawem pokażemy im Nasze (Boskie) znaki na horyzontach i w nich samych, aż w końcu stanie się dla nich jasne, że to jest prawda”. Koran 41:53

Niniejsza broszura przedstawia islamski punkt widzenia odnośnie wiary w Boga. Wyjaśnia jak Bóg ukazuje znaki dowodzące Swojego istnienia – zarówno poprzez Jego naturalne stworzenie, jak i poprzez objawienie. Odpowiada tez na pytania zadawane często przez ateistów.

Bóg nawołuje nas do tego, byśmy Go uznawali, zsyłając nam Swoje znaki, a także nałożył na nas obowiązek rozmyślania i zastanawiania się nad nimi, aby Go poznać. Niektórzy ludzie są otwarci na te znaki i dostrzegają dzieło Boga wokół siebie, podczas gdy inni je odrzucają, jako będące dziełem przypadku i nie mające znaczenia. Bóg w każdym człowieku umieścił naturalną skłonność do wiary, jednak ta naturalna predyspozycja do wiary może być przez nas albo podtrzymywana, albo tłumiona.

Co ważne, Bóg prowadzi drogą prostą ludzi szczerych i chcących otrzymywać Jego przewodnictwo. Innymi słowy, ci, którzy nie chcą wierzyć w Boga, nie otrzymają Jego przewodnictwa. Bóg mówi: „Bóg prowadzi drogą prostą do Siebie tego, kto się nawraca” (Koran 13:27).

Wymagany jest obiektywizm i bezstronność wobec możliwości istnienia Boga, co może być dla niektórych trudne i poniżające. Jednak bez szczerego otwarcia i chęci, żadne informacje nie sprawią, że ktoś uwierzy. Doprawdy, Bóg ostrzega nas, że ci, którzy podchodzą do Jego znaków z dumą i arogancją, będą jedynie znajdować usprawiedliwienie dla swojej niewiary.

Ważne jest też, by zauważyć, że z powodu znacznych różnic pomiędzy islamem a chrześcijaństwem, wiele z krytyk chrześcijaństwa nie odnosi się do islamu.

Dlatego mamy nadzieję, że ci, którzy są szczerzy, mają otwarty umysł i szczerze poszukują prawdy, skorzystają z tych informacji i spojrzą na Boga z innej perspektywy.

POWODY, BY WIERZYĆ

Oto trzy sensowne powody, by wierzyć w Stwórcę.

  1. Zapoczątkowanie wszechświata.

Pierwszy dowód wskazujący na istnienie Stwórcy odnosi się do zrozumienia powstania wszechświata. Wyobraź sobie, że idziesz przez pustynię i znajdujesz zegarek. Wiemy, że zegarek składa się ze szkła, plastiku i metalu. Szkło pochodzi z piasku, plastik z ropy naftowej, a metal wydobywany jest z ziemi – wszystkie te składniki znajdują się na pustyni. Czy uwierzyłbyś, że ten zegarek uformował się sam? Że zaświeciło słońce, zawiał wiatr, uderzył piorun, ropa wydostała się na powierzchnię, zmieszała się z piachem i metalem i w ciągu ponad miliona lat zegarek złożył się przypadkowo lub w wyniku zbiegu okoliczności?

Czy, oni zostali stworzeni z niczego? Czy oni sami są stwórcami?” Koran 52:35

Zgodnie ze współczesną nauką, wszechświat jest ograniczony i ma początek. Skąd zatem wziął się wszechświat? Ludzkie doświadczenie i prosta logika mówią nam, że coś, co ma początek, nie mogło powstać z niczego, ani nie mogło stworzyć się samo. Możemy więc wydedukować, że jakiś wyższy „byt” stworzył wszechświat. Ten „byt” musi być potężny i mądry, skoro stworzył cały wszechświat i „prawa nauki”, którymi się on rządzi. Możemy także wydedukować, że ten „byt” jest ponadczasowy i bezkresny, gdyż czas, przestrzeń i materia zaistniały w chwili stworzenia wszechświata. Wszystkie te atrybuty składają się na podstawowy koncept Boga, Stwórcę wszechświata.

Niektórzy zapytają: „Kto stworzył Boga?” Bóg, Stwórca, jest inny od Swego stworzenia. W odróżnieniu od wszechświata i reszty stworzenia, Bóg jest wieczny, istniał zawsze, nie ma początku.

  1. Doskonałość wszechświata

Drugim dowodem na istnienie Stwórcy jest ład i doskonała równowaga w naszym złożonym wszechświecie. Czy tak potężny złożony wszechświat mógł powstać przez przypadek, bez żadnego nadzoru?

Wiele cech we wszechświecie jasno wskazuje na to, że został on stworzony specjalnie po to, by wspierać życie. Przykładem może być odległość ziemi od słońca; grubość skorupy ziemskiej; tempo, w jakim obraca się Ziemia; procent tlenu w atmosferze; a nawet nachylenie ziemi. Jeśli coś z tego byłoby choć trochę inne niż jest, życie nie mogłoby istnieć.

Tak samo, jak zegarek ma swojego inteligentnego producenta, aby mógł wskazywać dokładnie czas, tak samo Ziemia musi mieć inteligentnego stwórcę, by mogła w dokładnie określonym czasie krążyć wokół Słońca. Czy mogłoby to nastąpić samoistnie?

Kiedy widzimy ład, precyzję działania i układy w nas samych i we wszechświecie, czy rozsądnym byłoby wierzyć, że nie mają one organizatora? Ów „organizator” znów najlepiej wyjaśniony jest istnieniem Boga – Tego, który spowodował ten ład.

Warto zauważyć, że islam zachęca do prowadzenia badań naukowych i do rozmyślania. Nauka pomaga nam opisać wiele obserwowanych przez nas wzorców, jakie Bóg umieścił w Swoim stworzeniu, a także docenić ogrom Jego mocy i mądrości. Postęp w odkryciach naukowych – podobnie jak każdy inny mechanizm czy proces jaki znajdujemy w świecie naturalnym, jak w przypadku obiegu wody czy grawitacji – dostarcza nam dowodów na istnienie organizatora i projektanta, a nie argumentów przeciwko Bogu.

  1. Objawienie od Boga.

Trzecim dowodem jest objawienie, które zostało zesłane przez Boga dla ludzkości jako znak Jego istnienia.

Jednym z głównych celów księgi islamu – Koranu – jest zachęcenie ludzi do rozmyślania i do docenienia stworzenia Boga, aby dzięki temu uwierzyć w Niego. W Koranie Bóg kieruje naszą uwagę na Swój wspaniały projekt i złożoność wszechświata i nas samych, co wystarczy, by pokazać, że jesteśmy dziełem planu, celowości i inteligencji. Bóg mówi na przykład:

„Zaprawdę, w stworzeniu niebios i ziemi, w kolejnym następstwie nocy i dnia, w okręcie, który płynie po morzu - z tym, co jest pożyteczne dla ludzi; i w tym, co zesłał Bóg z nieba w postaci wody, ożywiając przez nią ziemię po jej śmierci i rozprzestrzeniając na niej wszelkie zwierzęta; w zmianie wiatrów i w chmurach, posłusznie podporządkowanym, między niebem a ziemią- są z pewnością znaki dla ludzi, którzy są rozumni!” (Koran 2:164).

Co więcej, są jeszcze inne znaki dowodzące, że Koran jest słowem Boga.

Koran:

Koran jest zapamiętywany w całości przez miliony ludzi.

  • nie zawiera błędów ani sprzeczności;

  • zachowany został co do słowa od czasu objawienia w oryginalnym arabskim języku, w przeciwieństwie do innych ksiąg;

  • ma jasne, przejrzyste i uniwersalne przesłanie, które odnosi się do ludzkiego intelektu i wrodzonych wierzeń na temat Wszechmogącego Boga;

  • zawiera wiele faktów historycznych, które nie były znane ludziom w tamtych czasach, a także liczne przepowiednie, które z czasem się sprawdziły;

Koran wywiera głęboki wpływ na ludzi i wzrusza ich.

Najbardziej racjonalnym wyjaśnieniem wielu wyjątkowych i cudownych aspektów Koranu jest to, iż pochodzi on od Boga.

PYTANIA DOTYCZĄCE BOGA

„Dlaczego Bóg nas stworzył?”

Każdy może zauważyć, że nasze części ciała, takie jak nasze oczy, uszy, rozum czy serce, służą jakiemuś celowi. Czy nie jest sensownym stwierdzenie, że osoba, jako całość, również ma jakiś cel? Mądry Bóg nie stworzył nas tylko po to, byśmy wędrowali bez celu, czy słuchali naszych podstawowych instynktów i spełniali swoje zachcianki. Zamiast tego, Bóg opisuje to życie jako test. Każda osoba jest testowana, by zobaczyć kto uzna Boga i podąży za Jego przewodnictwem. Bóg mówi:

„Zaprawdę, stworzyliśmy człowieka (…) aby go doświadczyć. I uczyniliśmy go słyszącym, widzącym. Zaprawdę, pokazaliśmy mu drogę prostą - czy będzie on wdzięczny, czy niewdzięczny” (Koran 76:2-3).

Dla wielu najważniejszą kwestią nie jest tak naprawdę wiara w Boga, ale konsekwencje wiary w Niego. To oznacza pociągnięcie do odpowiedzialności i rozliczenie człowieka z jego czynów, co może być niewygodne, jeśli chce on żyć zgodnie z własnymi pragnieniami. Toteż test w tym życiu wymaga pokory wobec Boga i stawiania Go ponad własnymi pragnieniami, dumą czy ego.

„Dlaczego Bóg musi nas testować?”

Bóg niczego nie musi – nie potrzebuje niczego stwarzać ani nikogo testować. Nie czerpie On żadnych korzyści z naszej wiary ani nie szkodzi Mu nasza niewiara. Raczej jest to część Jego nieskończonej mądrości, że stworzył nas On i dał nam możliwość poznania Go. Bóg zna naszą przyszłość – dla nas zaś celem jest doświadczanie życia i dokonywanie własnych wyborów.

„Czy naprawdę mamy wybór?”

Fakt, że Bóg zna nasze wybory nie oznacza, że stają się one mniej umyślne. Chociaż Bóg chce, aby ludzie w Niego wierzyli, nie zmusza nikogo do tego. Gdyby Bóg chciał, mógłby poprowadzić całą ludzkość właściwą drogą, gdyż ma On moc czynienia czego zechce. Jednak w Swej mądrości stworzył nas zdolnymi do dokonywania wyborów i uczynił nas odpowiedzialnymi za te wybory. Bóg niekoniecznie jest zadowolony ze wszystkiego, na co zezwala, by się stało.

„Dlaczego Bóg się nie pokaże?”

W Swej mądrości, Bóg zdecydował, że pozwoli nam Siebie poznać poprzez Swe znaki. Jest to część naszego testu w tym życiu. Bóg Sprawił, że jesteśmy odpowiedzialni za używanie naszych zdolności, jakimi nas obdarzył, do tego, by Go uznać. Oznacza to, że tylko ludzie szczerzy, pokorni i głęboko rozmyślający poznają Boga i uwierzą w Niego.

„Dlaczego istnieje cierpienie na tym świecie?”

Fakt, że różni ludzie są testowani na różne sposoby podczas licznych prób nie oznacza, że Bóg nie istnieje, ani że nie jest On wszechmocny. Raczej oznacza to, że fakt, iż Bóg zezwala zarówno na istnienie dobra, jak i zła, stanowi dla nas test na tym świecie. Nie mamy wpływu na to, co nas spotyka, ale możemy kontrolować nasze reakcje, a to na tej podstawie Bóg nas osądzi. To życie jest ulotne i krótkie, za to pełna sprawiedliwość w życiu przyszłym, które jest wieczne, zrekompensuje nam wszelką niesprawiedliwość czy nieszczęścia, jakich doświadczamy na tym świecie.

„Dlaczego Bóg karze ludzi?”

Nikt nie może się nie zgodzić z konceptem kary, która jest konieczna, by sprawiedliwości stało się zadość. Bóg stworzył nas zdolnymi do decydowania o tym, jak chcemy żyć, w zamian rozliczając nas z tego. Ci, którzy szczerze starają się być posłusznymi Bogu zyskają Jego łaskę i wejdą do raju. Jednak ci, którzy nie dbają o swój życiowy cel i odrzucają Boga, dokonali własnego wyboru i będą z tego rozliczeni. Nikt nie może ganić za to Boga. Bóg nie stworzył ludzi z zamiarem karania ich. Przeciwnie, chce dla nich ułatwienia i jest wobec nich miłosierny. Fakt, że Bóg zna nasze wybory nie czyni naszych czynów mniej umyślnymi i nie zwalnia nas z odpowiedzialności za nie.

Islam jest religią praktyczną, zachowującą równowagę pomiędzy nadzieją na miłosierdzie Boga a obawą przed Jego karą – obie te rzeczy są konieczne, by móc wieść dobre i pokorne życie. Bóg jest Miłosierny, ale jest też Sprawiedliwy. Gdyby nie było Sądu Ostatecznego, kłóciłoby się to z Boską sprawiedliwością i życie byłoby niesprawiedliwe.

PODSUMOWANIE

Czy będziemy tu przez jakieś 80 lat i to wszystko? Czy będzie jeszcze jakieś życie? Czy jesteśmy jedynie dobrze rozwiniętymi małpami nie mającymi ostatecznego celu? Czy jesteśmy tylko bytem materialnym mającym jedynie fizyczne potrzeby, czy też mamy również potrzeby duchowe?

Tym, którzy są szczerzy a nadal są niepewni co do istnienia Boga, radzimy wznieść szczerą prośbę:

„Boże, jeśli istniejesz, proszę, poprowadź mnie drogą prostą”.

Efekty mogą was zaskoczyć.

 

https://www.islamic-invitation.com/language/9/Polish-Polski


www.islamic-invitation.com

 
All copyrights©2006 Islamic-Invitation.com
See the Copyrights Fatwa